Patron Wrocławia, czyli kim jest człowiek z Odrą w nazwisku?

Czesław Odrowąż ma niezwykłe nazwisko oraz niezwykłą historię życia, związaną oczywiście z Wrocławiem i z Odrą, choć we Wrocławiu pojawił się dopiero, gdy był już dobrze po czterdziestce.

Wszystko działo się jakieś 800 lat temu.

W 1241 roku do miasta podchodzili wrogo nastawieni Mongołowie, więc mieszkańcy Wrocławia wpadli w histerię. Wtedy to Czesław Odrowąż, przeor klasztoru dominikanów, wpuścił mieszkańców na Ostrów Tumski (wtedy jeszcze był wyspą). Wrocławianie zanim uciekli z miasta podpalili swoje domy i mosty nie zostawiając nic do splądrowania. Wszystko co się dało zabrali ze sobą. Mongołowie przeszli przez puste ulice, a Ostrowa Tumskiego nie udało im się zdobyć. Odeszli po kilku dniach z kwitkiem i poszli pod Legnicę.

Jednak legenda głosi, że modlitwy przeora Czesława Odrowąża w czasie tego oblężenia przywołały nad Wrocław ogniste kule i to właśnie one odstraszyły najeźdźców. Takie zapiski zawierają nawet średniowieczne kroniki. Jakieś 700 lat później, w 1963 r. papież Paweł VI ogłosił go patronem miasta Wrocławia. Szybko poszło.


T. Muszyński: Błogosławiony Czesław Odrowąż (1665)

Istnieje też przekaz, według którego Czesław Odrowąż wskrzesił utopione w Odrze dziecko (podobno po tygodniu od śmierci!).

Miał również cudownie przekroczyć Odrę, gdy nie znalazł przewoźnika, który przewiózłby go na drugą stronę rzeki. Zwyczajnie rzucił swój płaszcz na wody rzeki i przedostał się na nim na drugi brzeg.

W II połowie XVII wieku w położonej opodal Wrocławia Oławie osiadł syn króla Jana III Sobieskiego – Jakub Sobieski. W 1713 roku królewicz Jakub i jego dwaj młodsi bracia: Konstanty i Aleksander postanowili przeprowadzić w Rzymie beatyfikację  tego czczonego we Wrocławiu człowieka. Udało się… Przeor Czesław Odrowąż stał się błogosławionym Czesławem.


rekonstrukcja twarzy bł. Czesława

W 2006 roku antropolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierownictwem prof. Tadeusza Krupińskiego podjęli się odtworzenia twarzy bł. Czesława, Patrona Wrocławia, co było możliwe dzięki doskonale zachowanej czaszce przechowywanej w Relikwiarzu nie otwieranym od 1715 r.

Zeskanowano więc czaszkę przy pomocy tomografu komputerowego, wykonano jej kopię, a następnie wymodelowano mięśnie i pozostałe tkanki miękkie. Na podstawie cech antropologicznych stwierdzono, że Czesław Odrowąż był niebieskookim blondynem o jasnej karnacji skóry i zmarł w wieku ok. 55 – 65 lat.

Odtworzoną głowę błogosławionego dominikanina można zobaczyć w zakrystii kościoła św. Wojciecha (pl. Dominikański).

 

Strona główna StatekWroclaw.pl